Kategorie: Tipy na výlety

Za obrovskými sekvojovci a dalšími listnatými velikány Michle a Krče - vycházka

Projděte se za mamutími stromy, které pocházejí z Kalifornie, jedinečným jilmem, mohutným javorem a Lípou republiky.

Základní informace: trasa metro C Roztyly - metro C Budějovická, délka 4,2 km, cestou 5 památných stromů 

 

     Začátek vycházky za vybranými památnými stromy Prahy 4 je u stanice metra C Roztyly. Vydáme se od ní po žluté turistické značce. Již kousek za křižovatkou u restaurace Za Větrem se rozprostírá lesní školka, které výrazně dominují dva sekvojovce obrovské (zde, v unikátní galerii pod č. 102). Zástupci tohoto druhu jsou největšími stromy na světě a ve své domovině v Kalifornii dosahují výšky až 100 metrů. Také to jsou jedny z nejdéle žijících stromů na planetě, mohou se dožít až 3000 let. Zdejší sekvojovce mají kuželovitou korunu dosahující výšek 34,5 metrů a 35 metrů a jejich obvody kmenů každým rokem nápadně přibývají. Nyní mají téměř 350 cm. Zajímavostí je, že byly vypěstovány ze semen našich největších sekvojovců, které rostou v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku. Tam je nechal dovést majitel panství hrabě Chotek přímo z Kalifornie a byly tehdy vysazeny jako třináctileté. Za památné byly vyhlášeni na konci minulého roku.

     Až si velikány prohlédneme, můžeme pokračovat po žluté značce k rybníku Labuť. Obcházíme ho zleva a pár kroků od jeho břehu spatříme mohutný jilm vaz (zde, v unikátní galerii pod č. 85). Má  vějířovitou korunu, nápadně dlouhý rovný kmen s obvodem 358 cm a je vysoký 31 metrů. Je jediným památným jilmem v Praze a zároveň dosud úspěšně odolává houbové chorobě označované jako grafióza, kvůli které mnoho našich jilmů již z krajiny vymizelo. Je dřevinou lužních a podmáčených lesů, a proto mu blízkost Kunratického potoka svědčí.

     U rybníka přejdeme Vídeňskou silnici, podejdeme železniční most a hned za ním odbočíme vlevo. Procházíme zámeckým parkem, který byl založen v anglické stylu, až dorazíme po příjemném chodníku ke Krčskému zámku. Ten vyrostl na místě gotické tvrze a  v polovině 19. století byl novogoticky přestavěn. Přímo před vchodem do zámku nás upoutá zdejší dominanta, kterou je starý javor mléč (zde, v unikátní galerii pod č. 100). Za památný strom byl vyhlášen na konci minulého roku a stal jedinou památnou dřevinou svého druhu v Praze. Se svým obvodem kmene 354 cm je jedním z nejmohutnějších javorů v metropoli. Tvarem protáhlá koruna sahá do výšky 24,5 metrů. Byl s největší pravděpodobností vysazen v době, kdy zámek vlastnil vídeňský advokát Karel Schlosser, což bylo v letech 1840 až 1860. V té době proběhla již zmíněná přestavba a také byla stržena hospodářská budova po pravé straně, aby byl pěkný výhled na celý zámek. Na místě hospodářské budovy a v jejím okolí byla vysazena zeleň včetně dnes mohutného javoru.

     Pokud budete mít ještě čas a chuť, je možné se vypravit za dalším nedaleko rostoucím památným stromem. V tom případě ulicí V Podzámčí podejdeme Jižní spojku. Následně odbočíme vlevo do Krčské ulice a krátkým stoupáním dojdeme na první křižovatku. Kousek za ní v zahradě v téže ulici za domem čp. 205/24 roste Lípa republiky (zde, v unikátní galerii pod č. 38). Dlouhý rovný kmen s obvodem 252 cm nese kulovitou korunu sahající do výšky 19 metrů. Lípa velkolistá byla vysazena v roce 1918 k poctě vzniku Československého státu.

     Podíváme-li se krátce do historie, tak původním majitelem pozemku byl krčský velkostatkář Tomáš Welz, který, když potřeboval finanční prostředky, začal odprodávat jednotlivé parcely. Jednu z nich koupil Antonín Čeněk Riegl, který se proslavil závoděním na motocykletu. Právě on zasadil lípu na podzim roku 1918. Vzhledem k tomu, že lípa roste na soukromém pozemku, můžeme se na ní zblízka podívat až po svolení majitelky pozemku. Ale i z ulice je koruna lípy pěkně viditelná.

     K dopravě můžeme od Krčského zámku využít vlak (linek S8, S80) nebo autobusovou linku č. 121, která začíná Na Knížecí a jede přes Nádraží Braník k metru C Budějovická a dále pokračuje na Spořilov. Další možností je linka 293, která jede z Jižního Města k metru C Budějovická a která má také u krčského nádraží zastávku. Dojdeme-li až k Lípě republiky, pak už je to jen kousek pěšky k výše zmíněné stanici metra.


Přehledný plánek vycházky naleznete zde (soubor pdf)

 

Zaujala Vás vycházka, poznali jste díky ní nové kouty metropole? Nenechávejte si to pro sebe, podělte se o své dojmy ostatním.

 

Vycházka vyšla v únorovém čísle měsíčníku městské části Praha 4, který má název Tučňák.

Odkaz zde (str. 10-11) - formát pdf   

print Formát pro tisk

Novinky

Písničky o stromech - přidány nové

Rádi si poslechnete pěknou hudbu k tématu? Tak písničky o stromech jsou tu přímo pro vás.

Databáze významných stromů Prahy

Znáte Lípy republiky nebo Lípy svobody v Praze? Znáte významné stromy Prahy? Pojďte se podívat na některé z nich!

Tip na originální dárek - kniha Pozoruhodné stromy Prahy

Právě vyšla kniha přibližující příběhy památných a významných stromů Prahy. Najdete v ní mnoho tipů kam vyrazit do pražské přírody vč. nejkrásnějších vycházek za pražskými stromy. Knihu můžete získat v distribuční síti knihkupectví či přes tento web. Příjemné čtení!

Uživatel

Anketa

Máte na území vaší obce/městské části památný strom nebo jejich skupinu?
Počet hlasů: 96

TOPlist