Zdroj: http://prazskestromy.cz/index.php?a=18  •  Vydáno: 19.12.2010 21:19  •  Autor: A.Rudl

Večerní vánoční vycházka oborou Hvězda k rozsvícenému památnému buku – rarita

Chcete vidět zářící památný buk? Vydejte se do Hvězdy. Je to jedinečný zážitek.

Základní informace: Petřiny - obora Hvězda, délka: 2,2 km (tam a zpět), cestou 7 památných stromů.

    Vycházka má v názvu slovo vánoční, protože její absolvování je nejlepší právě na konci roku. Od 17. prosince 2010 do Tří králů je po setmění rozsvícen památný buk lesní v oboře Hvězda, který je hlavním cílem této procházky.   

"Aktuální poznámka - o Vánocích 2011 buk bohužel osvícený nebude. Autor webu se snažil, aby i letos jste měli pěknou podívanou a ptal se na Magistrátu na odboru ochrany prostředí (OOP). Na jeho dotaz bylo odpovězeno, že nebude osvícen kvůli nedostatku finančních prostředků. Magistrát tím přerušil milou tradici." 

   Vycházku začínáme po setmění na Petřinách na konečné tramvají linek 1, 2 a 18, které přijíždějí z centra města. Jinou možnosti je na zastávku Petřiny dopravit autobusem č. 179, 184 nebo 191, které jezdí například od metra B. 
   Ze zastávky, která je na Heyrovského náměstí, jdeme ulicí s příznačným názvem U Hvězdy. Na jejím konci odbočíme vpravo do ulice Libocká a zhruba po 60 m zatočíme vlevo a vcházíme Libockou branou do obory Hvězda.   
   Za branou míříme vpravo a před námi je skupina pěti památných jírovců maďalů, kteří jsou zajímavé tím, že byly vysazeny těsně u sebe. Vlivem konkurence jednotlivých stromů vzniklo vskutku netradiční seskupení. Chcete-li se podívat jak vypadají za světla, tak
v unikátní galerii pod č. 51 je hned několik jejich fotografií z různých ročních období.
   Za jírovci nápadně prosvítá ozářená koruna památného buku lesního. Pokud se však ještě podíváme vpravo, spatříme kousek od cesty 
památný dub zimní (v unikátní galerii pod č. 52). Ten je jedinečný tím, že je to jediný památný dub zimní v Praze. Statný rovný kmen nese diskovitě formovanou korunu se zajímavě tvarovanými větvemi. V záložce Zajímavosti, ve článku Pověsti o pražských stromech, se můžeme dočíst, že kdysi vyrůstal ve Hvězdě z nitra země posvátný dub, pod nímž hořel věčný oheň...... Popustíme-li uzdu fantazii, tak tento dub by mohl být jeho vzdáleným potomkem.
    Za tmy však není tak výrazný jako sousedící památný buk lesní (v unikátní galerii pod č. 53). Ten má výrazné kořenové náběhy a nápadně dlouhý hladký kmen s obvodem 385 cm. Široce rozložitá koruna sahá až do výšky 33 m. Buk ve vánočním čase bývá osvícen mnoha žárovičkami, které jsou navěšeny v celé jeho koruně. Přesto, že kolem panuje tma, strom je výraznou dominantou. Je také velkou raritou. Nikde jinde v republice totiž nenajdeme osvícený památný buk. Rozsvícený smrk je během adventu vcelku častou záležitostí, ale takový buk je opravdovým zážitkem. Strom byl za památný vyhlášen v roce 2002 kvůli své mohutnosti a pěknému vzrůstu. Také připomíná tradiční skladbu původně lovné obory. Tu založil v roce 1534 král Ferdinand I. v lese zvaném Malejov, který byl do té doby majetkem břevnovského kláštera.
    Až se tímto krásným stromem dostatečně pokocháte, můžete pokračovat po hlavní cestě k 
letohrádku Hvězda, který je také nasvícen a nachází se na konci široké lipové aleje, kterou budete dále procházet. Letohrádek se začal stavět již v roce 1555 na půdorysu šesticípé hvězdy. Za letohrádkem byla vybudována sala terrena, později upravená na konírny. Ve 2. polovině 16. stol se tu konala řada slavností a střelecných soutěží. 
   Po prohlédnutí této v noci pěkně nasvícené stavby se můžete pomalu vracet stejnou cestou na tramvajovou zastávku. Pokud bychom se sem vydali během dne, můžeme se podívat na další tři památné buky, které rostou v jiných částech obory (v unikátní galerii pod č. 45 a 54).
   Rozsvícení buku zajistil Odbor ochrany prostředí pražského magistrátu. Osvětlen je tento rok vždy od 17. prosince až do Tří králů každý den po setmění. Během svátků by měl zářit dokonce přes celý den.
   Přeji příjemný nevšední zážitek!